The first awards have responded to "The Adventures of cricket Hush", the classroom of 5 years of CP Virgen de las Huertas, "Dreams of Esther" Esther Maria Lorca Moreno, 2 º Primary School St. Francis of Assisi, "Thinking in a story "of Mary Rubio López, Primary 3 of CP Manjón Andrés Avilés, and" man food "by Manuel Molina Martinez, Primary 5 CP Narciso Yepes.
The Councillor for Education of the City of Lorca, José Joaquín Peñarrubia, has released the minutes of the XXV edition of the Children's Story Competition "Maria Fernandez-Luna."
Peñarrubia recalled that since 1997, this literary award is named in memory and gratitude to the writer of children's literature Lorca Fernández-Luna, who in 1996 donated to the City Library Lorca your entire library, with significant collection of children's literature.
In this edition, there have been 1,418 individual stories of Elementary and Early Childhood Education Collective 18 for a total of 1,436.
Disaggregated by schools are:
1.
Sun City Collectives 278 + 4
2.
San Jose 150
3.
San Francisco de Asis 142 + 5 Collective
4.
Andrés García Soler a collective 94 +
5.
José Robles 7
6.
38 Pérez de Hita
7.
Juan Gonzalez 94
8.
Narciso Yepes 82
9.
San Fernando 43
10.
Virgen de las Huertas 56 + 1 Class
11.
Pasic-Campillo 36
12.
36 Villaespesa
13.
5 Listening
14.
Sacred Heart 20
15.
45 + 1 Class Purias
16.
San Cristóbal 199 +6 Collective
17.
Alfonso X El Sabio
Municipal sources have reported that they met the jury of the XXV edition of the Children's Story Competition "Premio María Fernández-Luna", organized by the Municipal Network of Libraries of Lorca, chaired by D.
José Joaquín Peñarrubia Manzanera, deputy mayor of Education and University of Hon.
Ayuntamiento de Lorca, and comprising:
José Luis Molina, writer
M ª de las Huertas García Meca, Professor of Literature at IES Ramón Arcas
Encarna Gambín Alarcón, Professor of Literature at IES Ramón Arcas
Antonio Ortega Fernández, Director of IES Martín Ibáñez
Juan Jiménez Asensio, Director of the Municipal School of Plastic Arts
Santos Campoy, Cultural Coordinator of the Municipal Council for Culture and Celebrations, and
Librarians Susan Torres,
Francisca Padilla
Elena Hernández
Maria Luisa Garcia
AGREED:
Under the bases of that competition, to award the following prizes:
Group A: Early Childhood Education: Class Award for best film Classroom:
FIRST PRIZE: "The Adventures of Sh cricket, 5-year classroom CP Virgen de las Huertas.
SECOND PRIZE: "The magical fairy and flowers," A 4-year Hall of CP G ª Andrés Soler.
THIRD PLACE: "The princess was sad," Aula 5 years B CP San Cristobal.
GROUP B: 1 and 2 Elementary:
FIRST PRIZE: "The dreams of Esther" Esther Maria Lorca Moreno, Primary 2, Colegio San Francisco de Assisi.
SECOND PRIZE: "The child without an umbrella" of Jordi Pastor Bonaque, 2 Primary, C.
Sun City
THIRD PLACE: "The wounded bird" Montanes González de Alba, 1 CP Primary Juan Gonzalez.
FINALISTS:
1.
"Juan and the snow" by Daniel Molina Cabrera, 2 Primary, CP Perez de Hita.
2.
"The spider and the worm" Joffe Stiven Sigcha Cevallos, 1 Elementary, CP José Robles.
3.
"The rabbit fast" Victor Castilla Rodríguez, 1 Elementary, CP San Fernando.
GROUP C: 3 and 4 Primary
FIRST PRIZE: "Thinking of a story" of Mary Rubio López, 3 of Primary CP Manjón Andrés Avilés.
SECOND PRIZE: "The secret of Mary" Nerea López Carrillo, 3 of Primary CP G ª Andrés Soler.
THIRD PLACE: "The CF Atlético Pasic" Javier Llamas García, 3 of Primary Pasic CP-Campillo.
FINALISTS:
1.
"My neighbor is a witch" Dayana Lissette Arica Coronel, 4 of Primary School St. Francis of Assisi.
2.
"A snail adventurer Martin Carrillo Garcia, 3 of Primary, C.
Sun City
3.
"Goldfish" by Ángela García Jiménez, 3 of Primary, C.
Sun City
GROUP D: 5 and Primary 6.
FIRST PRIZE: "The man with the food" Manuel Molina Martinez, Primary 5, CP Narciso Yepes.
SECOND PRIZE: "Turkish" Carrion Ramon Rozas, Primary 6, Colegio San Francisco de Assisi.
THIRD PLACE: "The full moon and the child" Zulema Ruiz Alaoui, Sun City College
FINALISTS:
1.
"Nina" Blanca Sánchez Ayala, Primary 5, CP G ª Andrés Soler.
2.
"El Faro" Alberto Padilla Pividal, Primary 5, C.
Sun City
3.
"Yolanda in the world of stories" Ana Quiñonero Bayot, Primary 5, CP Villaespesa.
Special Prize Drawing: "The miraculous spring" by Victor Diaz Bayonas, Primary 5, CP San Fernando.
Source: Ayuntamiento de Lorca