New day at the championship table tennis |
School Sports Program, organized by the Department of Sports City of Lorca and the Directorate General of Sports of the Autonomous Region, is advancing, and reaching the finals in various types and grades within the local stage.
These are the finals to be played during the day today:
EUROPA SPORTS COMPLEX:
- Cadet Men's Handball Final: Francisco Ros - Mother of God (16:30 h)
- End Child Femeninode Basketball: Mother of God - Ibanez Martin (17:30 pm Track 1)
- Children's Men's Basketball Final: Sierra de Almenara "a" - Sierra de Almenara "B" (17:30 am Track 2)
- Cadet Femnino Basketball Final: Ibáñez Martín "A" - Ibáñez Martín "B" (17:30 pm Track 3)
- Cadet Men's Basketball Final: Ibáñez Martín "A" - San Francisco (18:30 pm Track 1)
- Youth Men's Basketball Final: St. John Bosco - Ibanez Martin (18:30 am Track 2)
HALL OF MALLS:
- Junior Men Semifinals Futsal: Prince of Asturias "A" - San Juan Bosco "B" (17:15 pm)
- Junior Men Semifinals Futsal: San Juan Bosco "B" - Ramón Arcas "C" (18:15 pm)
SAN JUAN BOSCO HALL:
- Children Women's Volleyball Final: St. John Bosco - Prince of Asturias (16:45 pm Track 1)
- Final Men's Junior Volleyball: San Juan Bosco "A" - San Juan Bosco "B" (16: 45 pm Track 2)
- Men's Volleyball Final Child: Sierra beacon - Prince of Asturias (17:30 pm Track 1)
- Cadet Women's Volleyball Final: Prince of Asturias - Pedanías High (17:30 am Track 2)
- Cadet Men's Volleyball Final: Prince of Asturias - Pedanías High (18:15 am Track 1)
- Youth Women's Volleyball Final: Pedanías High - Prince of Asturias (18:15 am Track 2)
In the form of table tennis will be played another day at the Sports Complex specific room Europe, from 16:30 pm.
The clashes are the following:
CATEGORY
MATCHES
TM
Pasic-Campillo "C"
AVM
José Robles "B"
TM
José Robles "A"
AVM
San Francisco
TM
Ramón Arcas "A"
CDM
San Francisco "A"
TM
Prince Asturias "A"
CDM
Ramón Arcas "B"
TM
Ramón Arcas "B"
CDM
Francisco Ros "B"
TM
Francisco Ros "B"
JVM
Ramón Arcas "B"
TM
Ibanez Martin "B"
INM
San Francisco
TM
Francisco Ros "A"
INM
Prince Asturias "B"
TM
Sierra Almenara
CDM
Ramón Arcas "A"
TM
Prince Asturias "B"
CDM
Mother of God "A"
TM
Francisco Ros "A"
CDM
San Francisco "B"
TM
Ramón Arcas "A"
JVM
San Juan Bosco "A"
TM
Mother of God
INM
Ibanez Martin "A"
TM
Prince Asturias "A"
INM
Ibanez Martin "B"
TM
Ibáñez Martín "C"
INM
Francisco Ros "A"
TM
San Juan Bosco
CDM
Mother of God "B"
TM
Mother of God "A"
CDM
Francisco Ros "A"
TM
Sierra Almenara
JVM
Ramón Arcas "A"
TM
Francisco Ros "B"
INM
Sun City
TM
Ibanez Martin "A"
CDM
Prince Asturias "A"
TM
San Francisco "B"
CDM
Prince Asturias "'B"
TM
Sun City
CDM
San Juan Bosco
TM
San Juan Bosco "C"
JVM
Francisco Ros "A"
In another vein, between Tuesday and Wednesday morning was held at the athletics track of the local phase Torrecilla School Sports in Cross Country mode.
Involving nearly 3,000 schoolchildren Lorca, representatives of 30 schools in Lorca.
The winners in various categories were:
- Benjamin male: Jesus Guerrero Mendez (CEIP San José)
- Benjamin female: Elsa Becerra Maria Maldonado (CEIP Petra Gonzalez de La Paca)
- Male Youngsters: Tarik Kalifi (CEIP San Cristobal)
- Youngsters Female: Yeni Torres Cumbicus (CEIP Villaespesa)
- Male Child: Elias Ez Zeryati (IES Ramón Arcas)
- Women's Child: Irene Martinez Padilla (IES Martín Ibáñez)
- Cadet Men: Ricardo Vallejo Lario (IES Ramón Arcas)
- Cadet Women: Ana López Periago (IES Giner Ros)
- Junior Men: Adrian Garcia Paredes (San Juan Bosco)
- Youth Female: Lourdes Gimenez Yanza Tigre (IES Martín Ibáñez)
The turnout was very large and the level of young athletes was quite high, despite being restricted to school no federal participation in athletics.
This phase will local individual athletes and teams that represent phase Lorca Regional Cross Country to be held on the same track on February 17.
Source: Ayuntamiento de Lorca